A salétromos fal nem csupán egy házesztétikai probléma…

A salétromos fal egy biztonsági és egészségügyi okokból azonnali megoldást igénylő problémaként tartható számon – így jóval többnek tekinthető, mint egyszerűen kikozmetikázható épületesztétikai hiba. A salétrom épületek falain való megjelenésének számos kockázata van: valóságos melegágy a gomba, valamint a penész terjedése számára; mindemellett pedig az emberi egészségre káros hatásokról sem feledkezhetünk meg (reuma, ízületi fájdalmak, asztma, allergia).  

A salétromos fal az előbb felsorolt kockázatok mellett a ház szerkezetére is hatással van (festék, vakolat, repedezett falak); a dohszag pedig befészkeli magát a ház berendezéseibe, szőnyegeibe, függönyeibe egyaránt, így okozva kellemetlen atmoszférát az ingatlan belterében is. 

Mi tekinthető a salétromos fal kiváltó okának?

A sérült szigetelés, vagy a vízszigetelés hiánya esetében a nedvesség beszivárog a falakba. A gyanús repedések erőteljes vészjelzői lehetnek a salétromkárnak, mely esetben haladéktalanul érdemes egy szakértőt hívni, hogy alapos repedésvizsgálatot végezve fény derülhessen a probléma kiváltó okára, illetve az okozott kár súlyosságára. 

A salétromos fal megelőzése érdekében már a ház építése során el kell kezdeni az óvintézkedéseket, mégpedig a nélkülözhetetlen vízszigeteléssel. Gyakran előfordulhat az is, hogy az időjárási körülményeknek betudhatóan szükséges farkasszemet néznünk a falon, falban keletkezett károkkal. Szerencsére van megoldás az utólagos és egyedi igényekhez igazodó kezelésekre is – példaképpen egy vízszigetelő membrán felszerelésével. 

Megelőzés és óvintézkedés

Általában az egészségmegőrzés tekintetében beszélünk preventív hozzáállásról, azt vallva, hogy a megelőzés bizonyul a védekezés egyik legszembetűnőbb módszerének. Ha azt vesszük figyelembe, hogy az otthonunk védelmi rendszerként szolgál, akkor a ház egészségéről is szükséges időben gondoskodnunk, hiszen mindez ráhatással van a bentlakók jóllétére is.

A fal elnedvesedését követően speciális kezelésekre van szükség annak érdekében, hogy gátat gördíthessünk a helyzet súlyosbodásának útjába, példaképpen: különféle víztaszító anyagok falba injektálásával megakadályozzák a nedvességemelkedést. Ez utóbbi kezelést leginkább pincék, elavult épületek, nem megfelelően vízszigetelt házak esetében szokták alkalmazni. 

Gondoskodjon időben a falak szárazságát megőrző (óv)intézkedésekről, vagy a már salétromos fal esetén forduljon szakemberhez, hogy minél előbb sor kerülhessen a szakszerű probléma-elhárításra.